***به وب سایت آموزشی تفکربرتر خوش آمدید***
تفکر برتر
تفکر نقادانه و خلاق
آرشیو :

سه‌شنبه 6 دی‌ماه سال 1384
تفکر نقادانه و تفکر خلاق

 

چند اصل مهم در تفکر نقادانه و تفکر خلاق

 

1- نقد کردن یعنی بررسی و تجزیه و تحلیل کردن ، یعنی زوایای خوب برای موضوع را سنجیدن .

 

2- برای نقد کردن یک موضوع باید ابتدا پیرامون آن اطلاعاتی را جمع آوری کنیم و بعد با توجه به مستندات ثابت شده علمی و تجربیات مورد اطمینان خود یا دیگران آنها را بررسی و ارزیابی کنیم و نتیجه درست و مطلوب را از آن بگیریم .

 

3- تمام افراد با فراگیری مجموعه ای از دانشها و مهارتها خواهند توانست خلاق باشند نه فقط بعضی از نخبگان و هوشمندان

 

4- اگر بخواهید خلاق باشید خواستن ، توانستن است به شرط دانستن  باید راهکارها را یاد بگیرید و عمل کنید تا به خواستن خود برسید .  

 

5- فهمیدن بهتر از آموختن است .

 

6- در تفکر نقادانه بدبینی و  عدم اعتماد به دیگران وجود ندارد بلکه فرد به دنبال  کشف واقعیات است .

 

7- در تفکر نقادانه بخش موقعیت ها و به خصوص موفقیتهایی که امکان خطر در آنها هست به دقت سنجش و ارزیابی می شود و سپس تصمیم گیری و طراحی ذهنی می گردد .

 

8- وقتی به تفکر نقادانه می پردازید باید سؤال کنید .اطلاعات به دست آورید . به ارزیابی و

تفکر و مطالعه پیرامون موضوع داشته باشید .

 

9- زمانی که عده ای به نظر شما مخالف باشند بهترین اقدام پرهیز از پرخاشگری ، نبودن بحث نزاع ، داشتن لحن مؤدبانه و مناسب با طرف مقابل ، بیان نظرات به طور وضوح ، اجازه به طرف مقابل در بیان دلایل و دیدگاهها ، ارائه راه حلهای مختلف ،‌داشتن مهارت حل مسئله

 

10- مهارت تفکر نقادانه به شما کمک می کند  که از میان اطلاعات و پیشنهادهای فراوانی که به شما می شود پیشنهادهای سالم را از پیشنهادهای ناسالم  تشخیص بدهید .

 

11- با استفاده از تفکر نقادانه فرصت می یابید تا اطلاعات لازم برای تصمیم گیری درست را جمع آوری ، دسته بندی و تجزیه و تحلیل کنید .

 

12- تفکر نقادانه فرد را قادر می سازد تا واقعیت ها را دریابد و خود را اسیر حدس و گمان نکند .

 

13- { چه کنیم تا تفکر نقادانه داشته باشیم }

 به موضوع مورد نظر دقیق شوید ، اگر چیزی برایتان مبهم است بپرسید ، همیشه فکر کنیدممکن است راه دیگری هم وجود داشته باشد مسائل را برای خودتان تجزیه و تحلیل کنید . برای تجزیه و تحلیل درست و اصولی نیازمند اطلاعات هستند . هوشمندانه رفتار کنید نه متعصبانه ،‌همیشه در نظر بگیرید اگر این کار را بکنید چه می شود  و اگر نکنید چه می شود ، دست به عمل بزنید .

 

14- تمام شأن و عظمت انسان در فکر اوست .                پاسکال

 

15 - تفکر خلاق قابل فراگیری است .

 

16-  نوع نگرش ما نسبت به وقایع مهمتر از خود  آن وقایع است . کسانی که در رویارویی  با  واقعیت ها واکنش منفی نشان می دهند  قالب ضعیفی دارند . هر چه ذهنیت شما مثبت  باشد خلق ایده در شما بیشتر رخ می دهد .

 

17- هیچوقت فکر نکنید اگر ایده نوی خود  را با کسی مطرح کنید آن را خواهند دزدید ، بلکه  با مطرح کردن آن شما خود را وادار  به تفکر بیشتر راجع به آن و پروراندن  آن خواهید کرد .

 

18- مهمترین پیش نیاز تفکر خلاق ذهنیت  مثبت داشتن است .

 

19- هر وقت خود را در شرایطی که تفکر خلاق داشته باشید حس نمی کنید ، تصویرسازی کنید تا چارچوب ذهنی شما به حالت سازنده ای درآید .


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید **
نام کاربری شما :
عناوین آخرین یادداشت ها


طراح قالب : محمد حسین مسلمان

آمار تعداد بازدیدکنندگان : 121853

Powered by BlogSky.com